دگرجنرال فیض محمد خان لوگری از خدمتگاران صادق افغانستان: | بلاگ

دگرجنرال فیض محمد خان لوگری از خدمتگاران صادق افغانستان:

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

:

فیض محمد خان فرزند خواجه نواب خان که در سال 1283 هـ ش در کلنگار ولایت لوگر متولد شد . تعلمیات ابتدایی را در دامان خانواده و مکتب حربی به پایان رسانید. در سال 1305 هـ ش علاقه دار سرخرود ولایت ننگرهارو در سال 1306 هـ ش علاقه دار دنکه و ځـ‎دران ولایت پکتیا توظیف گردید. فیض محمد خان در سال 1308 هـ ش بعد از امدن نادرخان به سمت جنوبی و جمع آوری سپاه و مردم علیه امیر حبیب الله کلکانی ؛ با موصوف پیوست و در نبرد و سقوط سلطنت 9 ماهه حبیب الله کلکانی همکاری نمود.
در زمان نادرشاه ، جهت سرکوبی شورشیان سمت جنوبی و شمالی پرداخت و روی این منظور از جمله افراد با اعتماد خانواده سلطنتی گردید. وروز تا روز به مراتب و درجات عالی نظامی رسید و به اخذ مدال ها و نشان ها نایل گردید و تا رتبه دگر جنرالی و سردار عالی رسید.
خدمات دگر جنرال فیض محمد خان در ولایت پاکتیا تا امروز نمودار است و تا رتبه فرقه مشری ولایت پاکتیا رسیدند , و بنیاد شهر خوست را گذاشت وجا دارد مردم تا هنوز از ایشان به نیکویی یاد مینمایند.
سردار عالی ع، ع، ش دگر جنرال فیض محمد خان لوگری در زمان سلطنت محمد ظاهرشاه مراتب نظامی را به اوج آن رسانید و در پایان زندگی وظیفه سریاور حضور شاه را داشت ؛ تا اینکه وفات نمود و در تپه مرنجان دفن گردید. در مراسم تدفین ایشان صدراعظم و برخی اعضای خانواده سلطنتی حضور داشتند .(1)

زیرنویسها :

+ نوشته شده توسط شاه محمود محمود در سه شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۶ و ساعت 17:13 |

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : چهارشنبه 29 آذر 1396 ساعت: 23:03