نانسی دوپری وفات نمود ! | بلاگ

نانسی دوپری وفات نمود !

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

نانسی دوپری وفات نمود !

مقدمه :
نانسی دوپری خانم امریکایی و افغانستان شناس به عمر نود سالگی ؛ امروز یکشنبه 19 سنبله 1396 هـ ش = 10 سپتامبر 2017 م بنابر مریضی قلبی در شهرکابل در گذشت . او کم از کم پنجاه سال در افغانستان یا در حاشیه افغانستان خدماتی فراموش ناشدنی در مورد تاریخ و باستان شناسی و فرهنگ کشور انجام داد و عملا" سهم برازنده داشت .
نانسی را بار اول در 18 یا 20 اگست سال 1998 م و یک هفته بعد برای بار دوم به تاریخ 25 اگست در دفتر کارش در انجمن حفظ میراث فرهنگی افغانستان در پشاور ملاقات کردم . موصوف برای دو اثر یا کتاب من به نامهای « تاریخ نیمروزیان » و « تاریخ نویسی در افغانستان» تقریظ نوشت . هر دو کتاب در همان سال انتشار یافت . نانسی خواهش نمود تا از هر عنوان پنجاه نسخه برای انجمن حفظ میراث فرهنگی افغانستان اهدا گردد تا دفتر متذکره به کتابخانه های که در ولایات فعال داشتند بفرستند. این خواهش موصوفه بعد از انتشار کتابها ؛ برآورده شد .
در سالهای بعد زمانیکه در کابل مقیم گردید و در تالار سیدجمال الدین افغانی کتابخانه پوهنتون کابل ، برای اشنایی کمپیوتر و انترنت گوشه یی را برگزیده بود تا محصلان از خوان معرفت شان مستفید گردد . بقیه کتابهای من و چند جلد کتاب پوهاند میرحسین شاه خان را، که اقبال چاپ یافته بود در اختیار شان قرار دادم .با تآسف سکرتر و افراد که دور وبر او بودند زمینه ملاقات ما را میسر نساخت. و دیدار و ملاقات ایشان برای بار سوم هرگز صورت نگرفت و نمیگیرد . امروز جراید و روزنامه های داخلی و خارجی از او به عنوان « مادر بزرگ افغانستان» و یا مادر بزرگ کابل » یاد آور شده اند . روح اش شاد و یادش گرامی باد .

نانسی دوپری کی بود؟
خانم دوپری متولد 1927 م بود و به هنگام مرگ 90 سال داشت. نانسی دوپری از سال 1950 م با افغانستان آشنا شد و از آن به بعد بارها به افغانستان سفر کرده و سال‌ها در این کشور زندگی کرد.
او اخیرا یک ساختمان جدید با طراحی قدیمی را در محوطه دانشگاه کابل به نام "مرکز منبع معلومات افغانستان" ایجاد کرد که روزانه پذیرای د‌ه‌ها محصلان پوهنتون کابل و محققان افغان است.
مرکز تحقیقات افغانستان حاوی بیش از چهل هزار نسخه حاوی اطلاعاتی در زمینۀ تاریح و فرهنگ افغانستان است که شامل کتاب، مجله، روزنامه و آثار پژوهشی می‌شود.
نانسی و همسرش لویی دوپری باستان شناس و مؤرخ در دوران اقامت شان در کابل آثار زیادی دربارۀ افغانستان گردآوری کردند. آنها از سال 1962 م تا 7 ثور 1978 م به منظور تحقیقات و کاوش‌های باستان‌شناسی به گوشه و کنار افغانستان سفر کردند. موصوف در سال 1962 م به افغانستان آمد و پس از آشنایی با لویس دوپری باستان شناسان امریکایی درافغانستان، با او ازدواج کرد.او قبلا به بی‌بی‌سی گفته بود که همراه شوهرش لوئی دوپری سالها قبل به افغانستان آمده بود ولی در آن زمان کابل چهره غمناک کنونی را نداشت.
خانم دوپری پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که باید چهره کابل از پشت دیوارهای سیمانی بیرون آید و این زمانی ممکن خواهد شد که مردم به صلح فکر کنند.
دوپری از رنج‌های که برای ایجاد مرکز تحقیاتی افغانستان کشیده سخن گفته ، اما اولین نسخه‌ای را که برای این مرکز جمع آوری کرده بیاد نمی‌آورد ولی می‌گوید که شاید یکی از کتاب‌های شوهرم درباره افغانستان بود.
نانسی راجع به ازدواج خویش میگوید که او قبلا" خانم یکی از دیپلومات های امریکایی در کابل بود زمانیکه کتاب بامیان را نوشت . برای اصلاح و ادیت آن نزد لویی دوپری که در قلعه فتح الله خان زندگی داشت رفتم . او کتابم را اصلاح کرد اما زمانیکه برای بار دوم به منزلش رفتم دوباره برنگشتم و با او ازدواج نمودم . قابل ذکر است که لویی دوپری در آن زمان مزدوج بود و بعد از ازدواج نانسی با او ؛ خانم سابقه دوپری با شوهر سابقه نانسی ازدواج کرد . عروسی نانسی و لویی دوپری در جمع غفیری از استادان پوهنتون کابل و دانشمندان افغانستان در هوتل کابل با مراسم ویژه و نکاح اسلامی برگزار گردید. این ازدواج تا روز مرگ لویی دوپری سال 1989 م پا برجا بود.
نانسی دوپری به کشورهای کلمبیا، مسکو، چین به هدف‌های گوناگون تحصیلی و پژوهشی سفر کرده بود.
وی گفته بود که او عاشق افغانستان شده و درتلاش بیشتر از تاریخ این سرزمین بود.
وی دراین باره گفته بود: "من به تاریخ اکتفا نکردم و برای نوشتن کتاب راهنما در زمینۀ افغانستان، به مطالعه باستان شناسی روی آوردم، اثر هایم را پس از نگارش نه تنها در افغانستان بلکه در خارج از افغانستان نیز نشر کردم."
مرکز تحقیقاتی افغانستان را در پوهنتون کابل در 27 مارچ 2013 م افتتاح شد، کار این نهاد با مساعدت اصلی دولت و سهم اندک جامعه‎ِ جهانی تکمیل شد.

کتابها و آثار ومقالات نانسی دوپری در مورد افغانستان
یکی از کارهای اساسی که در این مرکز صورت می‎گیرد، آرشیف کردن رسانه‎های چاپی و مقاله‌ها و نوشته‎های علمی دربارۀ افغانستان است. او برعلاوه بر پنج جلد کتاب راجع به افغانستان مطالب و مقالات متعددی درمورد کشور ما نوشته است .
1 - Afghanistan : tribulations and triumphs in reconstruction / Nancy Hatch Dupree.
2 - Afghan nomads : the Maldar / Louis Dupree, Nancy Hatch Dupree.
3 - Early twentieth century Afghan adaptations of European architecture / Nancy Hatch Dupree.
4 - Follow-up report on the status of the Kabul museum / Nancy Hatch Dupree.
4 - Report on the status of libraries, archives, museum and historical building in Kabul : 28-30 September 1993 / Nancy Hatch Dupree.
5 - Herat after 18 years : 29 August-1 September 1994 / Nancy Hatch Dupree.
6 - THE ROLE OF THE VOLAGS by; Nancy Hatch Dupree .
7 - Women in Afghanistan : a preliminary needs assessment / Nancy Hatch Dupree.
8 - Najibullah / by Nancy Hatch Dupree.
9 - A Thumbnail history of Afghanistan with a little geography and a little ethnography / Nancy Hatch Dupree.
10 - Afghanistan through the eyes of Pakistani cartoonists, 1989-1993 / Abdurrahim Alireza ... [et al.] ; chronology, Nancy Hatch Dupree.
11 - Constitutional requirements for Afghan women / Nancy Hatch Dupree.
12 - National Museum of Afghanistan / Nancy Hatch Dupree.
13 - Afghan refugees in Pakistan / Louis and Nancy Hatch Dupree.
14 - Will the Sikhs take Jalalabad? : a footnote to the first Anglo-Afghan war / Nancy Hatch Dupree.
15 - Prehistoric Afghanistan [status of sites and artifacts and challenges of preservation] / Nancy Hatch Dupree.
16 - Pakistan : Karakoram highway / text by Nancy Hatch Dupree.
17 - Kabul City / by Nancy Hatch Dupree.
18 - د افغانستان فرهنګی میراثونو ته یوه کتنه / لیکواله نانسی هچ دوپری ؛ پښتوژباړونکی عبدالله پویان ؛ دری ژباړونکی میراحمد جوینده
19 - بامیان نوشته نانسی دوپری
20 - رهنمای تاریخ افغانستان (An Historical Guide to Afghanistan) (1972 l)
21 - رهنمای تاریخ کابل (An Historical Guide to Kabul)
22 - رهنمای موزیم ملی (A Guide to the National Museum)

+ نوشته شده توسط شاه محمود محمود در یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۶ و ساعت 17:54 |
نانسی,دوپری,وفات,نمود,...
نویسنده : بازدید : 14 تاريخ : سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت: 23:18