مسافرت سردار نصرالله دومین پسر امیر عبدالرحمن خان به لندن ، پاریس و روم بخش سوم | بلاگ

مسافرت سردار نصرالله دومین پسر امیر عبدالرحمن خان به لندن ، پاریس و روم بخش سوم

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مسافرت سردار نصرالله دومین پسر امیر عبدالرحمن خان به لندن ، پاریس و روم
بخش سوم

بازدید سردار نصرالله خان از سایر شهر های انگلستان :
شهزاده افغانی در هنگام مسافرت خویش در لندن از نقاط مختلف شهر به خصوص دریای تایمز را با کشتی سیاحت و از زیر پل آهنی که در هنگام عبور کشتی ها گشاده و باز می گردید تماشا نمود . به تاریخ دهم ذی الحجه که مصادف به روز اول عید اضحی بود نماز عید را در مسجد داکتر لندمستر که معروف به عبدالرشید است و در بیرون لندن موقعیت دارد با جمعی از مسلمانان مقیم شهر لندن برپا و ادآ نمودند . و در ضیافت صبحانه که از طرف عبدالرشید مذکور تهیه شده بود اشتراک کرد. همچنان از فابریکه کشتی سازی و نمایشگاه فوجی [ حربی ] که با طرز خاص اراسته شده بود و همچنان فابریکه حربی که شامل تفنگ سازی، توپ سازی و قنداق وغیره بود؛ دیدن کرد .


در پایان سفر شهزاده نصرالله خان ؛ ملکه انگلیس درخواست تصویر از ایشان نمود . بنابران موصوف به عکاسخانه که همه شهزادگان انگلیس در آنجا عکس میگرفتند رفت و عکس گرفت و تصویر خویش را به ملکه فرستاد. احتمالا" ملکه تصاویر همه شهزاده های کشور های مختلف را نزد خویش داشت . (20)
به این صورت مسافرت لندن شهزاده پایان یافت بنابران موصوف برای بازدید کارخانه ها و شهر های دیگر انگلستان آماده سفر گردید.

1 - برمنگهم :
سردار نصرالله خان با هیات معیتی خویش ؛ به تاریخ یازدهم ذی الحجه به سوار ریل عازم شهر برمنگهم که یکصد و بیست میل از لندن فاصله داشت ؛ رفتند. رؤسای شهر هنگام ورود موصوف به ایستگاه جهت پذیرایی آمده بودند و از شهزاده افغانی استقبال شایانی نمودند اما از اینکه روز یکشنبه بود و رخصتی بود توپ تبریک و ورود آتش زده نشد. . هیات افغانی با کالسکه ها به هوتل « دارچستر هوس » که منزلگاه ( پرنس آف ویلز) و سایر شهزادگان انگلستان بود ؛ مقر اقامت شان برگزیده شده ، رفتند. روز دوشنبه از کارخانه تفنگ و قنداق و فشنگ سازی دیدن نمود و قبل از رسیدن به کارخانه 21 فیر توپ به استقبال شان شلیک گردید. بعدا" به قونسل هوس رفته و در ضیافت اشتراک نمود که همه بزرگان برمنگهم در آنجا حاضر بودند و بیانیه مؤدت ایراد نمودند. از نظر اجتماعی مردم شهر برمنگهم با لندن فرق دارد اکثرا" کارگران شهری اند و تفاوت های در ساختمان سازی این دو شهر به خوبی هویدا بود . (21)

2 - مانچستر :
شهزاده نصرالله خان از برمنگهم برای سیاحت با سواری ریل به طرف شهر مانچستر رهسپار گردیده و در هنگام وداع شان از شهر برمنگهم ؛ یکبار دیگر 21 فیر توپ شلیک گردید. موصوف در هنگام ورود از جانب بزرگان و رییس انجمن و رؤسای آن شهر با با دسته از سواره و پیاده نظام خاص شاهی که در ایستگاه مانچستر به مشایعت آمده بودند استقبال گردید. شهزاده در هوتل ( مال کویین ) جابجا گردید و روز سه شنبه هفدهم ذی الحجه به تماشا کارگاه کل سازی رفتند و از آنجا به عمارت عمومی مجلس دعوت گردید؛ که تا حدود ده هزار نفر به پذیرایی و دیدن شهزاده امده بودند؛ و ادای سلام و احترام به جا آوردند . و در داخل مجلس از طرف عموم ملت خطابه تبریک و تهنیت و خیرمقدم خوانده شد. بعدا" به سواری کالسکه وارد بندر مانچستر شد و به افتخار ورود شهزاده 21 فیر توپ مجددا" شلیک گردید و با اعیان شهر توسط کشتی به گردش بحری پرداختند. و بعد از انجا عازم لیورپول گردید. (22)

3 - لیورپول :
شهزاده به سواری ریل عازم لیورپول گردید دسته سواره و پیاده نظام با موزیک خاص شهزاده را بدرقه نمودند . بعدا" سوار کالسکه مخصوص شده به قصر « سپورتم هوس » که مخصوص پادشاه بود فرود آمد و شیخ الاسلام عبدالله کویلم جدید الاسلام که با جماعه جدید الاسلام لیورپول به پذیرایی امده بودند با شهزاده ملاقات کردند. و نماز مغرب را در مسجد آنان به امامت مولوی برکت الله خان هندی ادا کرده و مبلغ پنجاه هزار روپیه برای صرف بنای مسجد اعانت نمود و روز چهارشنبه 18 ذی الحجه به معیت مهماندار و کرنیل تالبیت ترجمان و سردار محمد حسن خان کرنیل و میرزا عبدالروف خان به سواری ریل که به قوت برق که فاقد آتش خانه انجن بود ؛ حرکت نمود . بعدا" برای دیدن کانال ها و کشتی ها که در بندر لنگر انداخته بود رفت ؛ و روز بعد نوزدهم ذی الحجه به تماشای انجن برقی ریل که تازه به کار گرفته شده بود ، به تماشا پرداخت . و از انجا به سواری ریل عازم گلاسکو گردید . (23)

4 - گلاسکو :
شهزاده از طرف اعیان و حاکم شهر و جنرال « اولندس » که در ایستگاه به پذیرایی آمده بودند مشایعت گردید. به سواری کالسکه به تمشای شهر پرداخت. تعمیرات سه طبقه و خیابانهای زیبا و مصفا و مرغزار های سرسبز و مردم خوش شکلتر را که با سایر انگلیسی ها فرق داشت ؛ مشاهده کرد. و در هنگام ورود به هوتل « هوید سر» 21 فیر توپ به افتخار شان شلیک گردید. شب را به معیت کرنیل تالبیت ترجمان به ضیافتی اشتراک نمود که به خاطر وی از طرف حاکم شهر ترتیب داده شده بود. بزرگان شهر حضور شهزاده را خیر مقدم گفته و جواب متقابل شنیدند.
روز جمعه مؤرخه 20 دی الحجه به معیت سواران به کارخانه کشتی سازی رفته و از آنجا دیدن کرد. و در ضیافت طعام اشتراک نمود و مراسم تکریم از طرف بزرگان به جا آورده شد. و به تاریخ 21 ذی الحجه از آنجا وداع گفته و با سواری ریل به طرف نیوکاسل در حرکت شد هنگامیکه ریل از ایستگاه کمی دور شد به خاطر وداع شهزاده 21 فیر توپ شلیک گردید. نیوکاسل که در آن وقت ، یکی از قصبات انگلستان را تشکیل میداد ؛ شهزاده توقف نموده و رؤسای شهر به پیشواز آمده و خوش امدید گفتند و جوابیه متقابل ایراد شد.
شهزاده دوباره به سواری ریل به موضع موسوم به « بسلیف » که آماج توپ های بزرگ و خورد در آنجا حاضر بود رفتند و در قدم نخست 21 فیر توپ شلیک گردید و بعدا" به خیمه ای که در بلندی آماده نموده بود؛ تشریف برده و ناظر شلیک توپ ها خورد و بزرگ شدند که از طرف افسران انگلیسی به اهداف معین شلیک میگردیدند . و توضیحات فنی و مهندسی توپ ها تشریح میگردید. از آن بعد به منزلگاه « لارد امسترون » مالک کارخانه توپ سازی و صاحب مزرعه بزرگی بود، رفت .
شهزاده به روز های 22 و 23 ذی الحجه از شهر ولنز و بون کالس ، و دیدن کارخانه های توپ سازی مشاهده کرد و در هنگام ورود در یکی از این فابریکه ها 21 فیر توپ به استقبال ورود شان ، شلیک گردید. (24)

5 - لیدز :
شهزاده به تاریخ 23 ذی الحجه در این شهر از طرف ( لارد می ار ) که با اعیان شهر در ایستگاه شهر امده بودن پذیرایی گردید . در هوتل نزدیک استگاه ریل یک شب را گذشتاند و فردای آن به عمارت ملتی تشریف برده و و خوش امدید از طرف شهریان شهر لیدز به عمل آمد، از آنجا به کمپنی فولر که سامان و آلات زراعتی و انجن ریل تهیه مینمود دیدن کرد . کارخانه های پشمینه بافی و تفنگ سازی و انجن خراطی یا خرادی را مشاهده کرد . و به تاریخ 25 ذی الحجه از لیدز به سواری ریل به طرف لندن برگشت . (25)

پایان مسافرت سردار نصرالله خان در انگلستان :
سردار نصرالله خان روز جمعه دهم ربیع الاول اهنگ سفر افغانستان نمود جنرال « آیف » و « جنرال چمبرلین» مهماندار و کرنیل تالبیت ترجمان برای وداع در ( دار چستر هوس ) حضور به هم رسانیدند . و در طول راه هزاران نفر از اهالی لندن که به اشارت سرو دست نوای خدای حافظی را تقدیم مینمودند و لارد جارج هاملتن که در اینوقت وزارت هند داشت و لارد چمبرلین ایشک اقاسی باشی و مستر فولز وزیر سابق هند و افسران و دسته فوج سواره و پیاده از جانب دولت مامور مشایعت شهزاده بودند مراسم احترام به جا آوردند و سردار نصرالله خان به سواری ریل از ایستگاه ویکتوریا حرکت و وارد بندر « داور » واقع بوغاز که سه میل در بین سرحد انگستان و فرانسه است واصل گشت . و افواج بری و بحری صف ارای احترام مقدم شهزاده را گرامی داشتند . و با شلیک 21 فیر توپ به شهزاده افغانستان مراسم وداع برگزار گردید . بنابران شهزاده شام همان روز به بندر گیلس فرانسه وارد گردید. (26)

ادامه دارد ...

+ نوشته شده توسط شاه محمود محمود در چهارشنبه یکم شهریور ۱۳۹۶ و ساعت 16:7 |
مسافرت,سردار,نصرالله,دومین,امیر,عبدالرحمن,لندن,پاریس,...
نویسنده : بازدید : 11 تاريخ : پنجشنبه 2 شهريور 1396 ساعت: 0:36