برخی مزارات و آرامگاه های متبرک در ولایت لوگر | بلاگ

برخی مزارات و آرامگاه های متبرک در ولایت لوگر

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

برخی مزارات و آرامگاه های متبرک در ولایت لوگر

1 - آرامگاه ابومسلم خراسانی ( میربابا مسلم ) در روستای چلوزایی برکی برک ولایت لوگر . « قبلا" در همین صفحه ( جوانان لوگر) معلومات مفصل ارایه شده است »
2 - زیارت خواجه صدر اولیا در روستای زرغون شهر . موصوف در حدود شش قرن قبل در این جا ساکن گردید. نقاشی های چوبی که در قبر و زیارت خواجه صدر اولیا نشاندهنده قدامت این زیارت را میرساند .حکایت معروف ذیل مربوط شهرت خواجه گردید: شبی خواجه بالای بستر مادر بیمار استاده بود که مادر او از او آب خواست خواجه رفت و آب آورد ولی وقتی که دوباره آمد؛ دید که مادر به خواب رفته است او منتظر استاده شد که مبادا مادر از خوب بیدار شود و بی آب نماند او تا زمانی منتظر شد که آب را یخ بست وقتی که مادر بیدار شد و خواجه را دیدخیلی خوشحال شد و دعا کرد خدایا پسر مرا از بهترین دوستان خود گردان و خواجه نسبت به همین دعا به صدر اولیا معروف گردید، مردم از هر گوشه و کنار کشور به مزار خواجه برای زیارت و اتحاف دعا حضور به هم می رسانند.( سایت لوگر )


3 - زیارت بی بی حاجی که مادر خواجه صدر اولیا میباشد .
4 - زیارت علی ملنگ صاحب که سکونت اصلی شان شهر غزنی بود به قریه زرغون شهر هجرت نموده بودند که فعلاٌ در این جا دفن میباشد ؛ علی ملنگ صاحب در اصل شغل نجاری داشت مرد زاهد و عابد بود دارای کرامات . و در آن زمان طبق هدایت خواجه صدر اولیا صاحب مسلمانان که بخاطر زیارت نمودن میامدند هدایت فرمودند که اولا" دیدار علی ملنگ رفته بعدا" به دیدار و زیارت ایشان بیایند .
5 - زیارت خواجه عبدل شاه دیوار سوار در روستای زرغون شهر ( گل احمد - دگروال والحاج سلیم عابد پیمان ، معلومات مختصر راجع به زرغون شهر، سایت لوگر) .


6 - مزار شاه ابوالفتح علیه الرحمه یک تن از تابعین کرام در روستای برکی راجان


7 - مزار جناب ابوالشاه علیه الرحمه در روستای برکی راجان
8 - مزار حضرت میانجی صاحب در روستای برکی راجان
9 – مزار مولانا محمد عثمان در دامنه خشک کوه روستای زقوم خیل ولسوالی برکی برک ولایت لوگر موقعیت دارد.


10 - زیارت شاه خلوتی قدامتی پنج صد ساله داشته و جز گنجینه‌های باستانی افغانستان به شمار می‌رفت . عقیده برانست که برخی از سیدهای ولایت‌های لوگر، میدان‌وردک، پکتیا و کابل، فرزندان شاه خلوتی محسوب می‌شوند . شاه خلوتی در بازار چرخ دفن است ومربوط قلعه نو چرخ بوده که دریغ این زیارت را یک سال قبل افراد مربوط به گروه داعش با مین انفجار دادند
11 - زیارت خواجه علی (رح) قریه گرم آبه در منطقه بندوکه میباشد، با تآسف افراد داعش به تاریخ اول حوت سال 1393 هـ ش زیارت خواجه علی (رح) را ولسوالی چرخ به آتش کشیدند.
12 - آرامگاه ملک سبز علي صاحب ساختمانی تاریخی است در ولایت لوگر. این ساختمان به صورت گنبدی از خشت پخته بنا شده و در حدود پنج کیلومتری شمال شرق ولایت لوگر قرار دارد. حدود چهل درصد از این بنا در اثر جنگهای داخلی کشورمان ویران شده است . باید افزود که آرامگاه ملک سبزعلی درکلنگار موقعیت دارد وپدرجد خواجه صاحبان عباسی کلنگار میباشد .
13 - آرامگاه سید عبدالقادر نجات الله قلندر در هونی سیدان :
سید عبدالقادر نجات الله مشهور به سید نجات الله قلندر - مدفون در هونی سیدان لوگر- فرزند سید محمد زبده فرزند سید جلال الدین بخاری می باشد که از عارفان قرن هشتم هجری قمری در شبۀ قارۀ هند بود و در قریۀ اُچه در ولایت پنجاب فعلی به دنیا آمد .
14 - آرامگاه اقارب و فامیل مولانا یعقوب چرخی در ولسوالی چرخ ولایت لوگر.
15 - مزار شاه ویس قرنی (رح) درقریه ممی نصرت در برکی راجان .

+ نوشته شده توسط شاه محمود محمود در سه شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۶ و ساعت 13:33 |
...
نویسنده : بازدید : 26 تاريخ : يکشنبه 21 خرداد 1396 ساعت: 22:49