روستای شاه مزار ولسوالی برکی برک : | بلاگ

روستای شاه مزار ولسوالی برکی برک :

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

روستای شاه مزار ولسوالی برکی برک :

این روستا به فاصله هفت و نیم کیلومتر در جنوب برکی راجان ولسوالی برکی برک بین خطوط 68 درجه ،56 دقیقه، 6 ثانیه طول البلد شرقی و 33 درجه ، 52 دقیقه ، 41 ثانیه عرض البلد شمالی واقع است . ( 1)
روستای شاه مزار در کنار چپ دریای لوگر به جنوب شرق برکی راجان موقعیت دارد.ساکنان انجا را در سال 1880 م 150 فامیل استانکزی غلزایی تشکیل میداد . (2 )
این روستا مانند دهها و صد ها روستای دیگر ولایت لوگر مورد تهاجم و تعرض عساکر قوای شوروی قرار گرفته است . هر بار به گذشته باز میگردم در پهلوی صد ها مورد تعرض و جنگ ؛ حملات قوای اجنبی از مارج تا جولایی سال 1982 م را نمیتوانم نادیده بگیرم .
در این چهار ماه ؛ صد ها بار این ولایت مورد تهاجم زمینی و هوایی قوای شوروی و دولت دست نشانده آن بوده است . قدم قدم و بلست و بلست این ولایت زیر عراده های زرهی و رنجیر های نظامی آنها گردیده است .
این حملات به خصوص در سه روز اخیر ماه جون 1982 م سخت جانگداز بوده است . به خصوص ولسوالی برکی برک و حومه آن با دردمندی این سه روز را در تاریخ خویش ثبت نموده است . دراین سه روز عساکر اشغالگر شوروی 24 نفر از روستای شاه مزار را بیرون قریه در مقابل سایر روستاییان با ضرب گلوله شهید نمودند. 18 نفر از پادخواب روغنی همچنان به سرنوشت مردم شاه مزار سر دُچار گردید.
مجموعا" در این سه روز 298 نفر تنها روستاییان از ولسوالی برکی برک به ضرب مرمی کلاشینکوف شهید گردیدند. عیر از آنها 203 نفر اعضای احزاب اسلامی و 25 طفل نیز در محلات مختلف ولسوالی برکی برک به شهادت رسیدند.
همچنان نمیدانیم چندین نفر بابت بمباردمان این روستا ها از بین رفته اند. فقط اقارب و اعضای خانواده ها میدانند که چند نفر اعضای فامیل خویش را از دست داده اند . آنچه یقینا" اطلاع داریم که در قریه زقوم خیل در قلعه پادخوابی 12 تا 14 نفر ؛ در قلعه ملک سعادت خان « قلعه صدیق » 20 یا 21 نفر زن و مرد و طفل ، سه یا چهار نفر در قلعه حبیب خان « قلعه کهنه » به شهادت رسیدند .
جوان هفده ساله یی از ولسوالی برکی برک برای خبرنگار سویدنی اظهار میدارد در بمبارمان با هیلوکوپتر و جت های میگ ؛ روز 12 مارچ 1982 م قلعه صدیق از بین رفت . بعدا" تانک ها امدند چند طفل بین 10 تا 12 سال را که شامل برادر و پسران کاکایش بوده با خود بردند وشهید نمودند. او می افزاید دراین حملات برعلاوه عساکر شوروی ؛ عساکر و نظامیان المان شرق، کیوبا ، ویتنام نیز شامل بودند . در نتیجه میتوان گفت که : در این 4 ماه همه ولایت لوگر به کلی ویران و مردم آن قیمت گزافی مالی و جانی پرداختند. (3 ) و هنوز هم می پردازند .

نوت : هموطنان عزیز آنچه که در این نوشته کمبود و اشتباه دیده میشود لطفا در تزیید و اصلاح آن بنویسید ضمنا" تقاضا برده میشود تا از خاطرات تان که سبب شهادت خانواده هایتان شده است بنویسید تا فرزندان شما آگاه گردند که پدران شان جان های شیرین خود را برای نجات وطن شهید نمودند همچنان درمورد قلعه ها و قریه ها و جوی ها و آسیاب ها معلومات خویش را ضمیمه نماید .

زیر نویسها :
1 - قاموس جغرافیایی ، ج سوم ، کابل ، 1338 هـ ش ، ص 11 .
2 - گزیتر جغرافیایی افغانستان، ج شش ، ص 710 .
3 - Almqvist - Broje, Eyewitnesses to Afghanistan at war, V:145;No 3 ( winter) 1982 -83 ; p : 311 - 314 .

+ نوشته شده توسط شاه محمود محمود در جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ و ساعت 11:55 |
...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت: 19:44